Trendy a dizajn v záhradnej architektúre

garden-lighting-hostaPri projektovaní a následne aj pri realizácii Vašich záhrad používame množstvo materiálov, ktorých okruh sa neustále zväčšuje.
Súčasťou nových trendov sa stávajú i na pohľad neužitočné veci, ktoré vedia nájsť svoje miesto v každej záhrade.
O farebnosť v záhrade  sa vedia postarať nielen kvitnúce rastliny či farebné listy, ale hlavne rôzne jednofarebné povrchy - napr. steny, odpočívadlá, vyvýšené záhony, oporne múry...   V záhradnom priestore nie je dôležité využiť čo najviac farieb, ale skôr naopak, menej farieb, ale viac odtieňov. Je to  jedna zo zaujímavých možností ako vytvárať určitý druh záhradného dizajnu vo vašej záhrade. 

Teraz Vám trochu priblížime niekoľko možností, ako sa dajú  v záhrade využiť napríklad
praktické a prispôsobivé gabiony, ploty z prútia, deliace steny, oporné múry, umelé svahy a zvlnenia... 

Gabiony (gabionové koše) rozdelia alebo ohraničia priestor, ktorý pôsobí moderne a prirodzene. Ich prednosťami sú priepustnosť, pružnosť a prispôsobivosť, vysoká odolnosť, životnosť, ekologickosť a estetickosť. Novinkou medzi gabionovými košmi je to, že ich už možno dopĺňať aj rastlinami - najlepšie suchomilnými.

Ako sme Vám už spomenuli,

contemporary-water-featureďalej sa budeme venovať trochu plotom z prútia, ktoré si tiež môžu nájsť miesto vo Vašej záhrade. Máte v blízkosti Vašej záhrady, alebo priamo vo Vašej záhrade  príliš veľa okrasných kríkov či stromov a neviete si rady s nasekanými konármi? Potom sa inšpirujte s nápadom - plot z prútia. Ekologickejší plot ako tento si už zrejme vo svojej záhrade nevytvoríte. Táto možnosť nevyžaduje  príliš veľké vstupné investície, ani výnimočné technické zručnosti. Určitou nevýhodou tohto druhu plota je jeho obmedzená životnosť, ale tá  sa dá predĺžiť. Pozitívom je však to, že takýto plot sa časom stáva útočiskom mnohých užitočných živočíchov. Vhodný je hlavne pre vidiecke záhrady a chaty v blízkosti lesov. Neodporúčame ho vytvárať v mestskom prostredí, lebo by pôsobil príliš neprirodzene.

garden-design-featureNo a ďalej trochu niečo aj o deliacich stenách, umelých svahoch či zvlneniach, ktoré môžu zmeniť vzhľad Vašej záhrady.  
Príliš veľký priestor v záhrade sa dá rozdeliť a zútulniť rôznymi spôsobmi, ktoré si môžete urobiť sami alebo požiadať nás a my využijeme možnosti, ako sú napríklad živé ploty, múry, ale aj rôzne trendové deliace steny - napríklad z dreva, kovu, bambusu, plastu či dokonca aj zo skla. Môže ísť o flexibilné / pohyblivé prvky, ktoré sú schopné zvládnuť v priebehu pár minút uzavretie  určitej  časti  Vášho záhradného priestoru, alebo ho úplne zmeniť a vytvoriť niečo nové za veľmi krátky čas. Deliace steny by v žiadnom prípade nemali pôsobiť na zákazníka ako bariéra, či inak rušivý prvok. Ideálne je, ak sú deliace steny aspoň čiastočne otvorené a podľa možnosti aj zjemnené rastlinami - napríklad kvetmi v črepníkoch, ktoré môžu rásť aj v blízkosti deliacej steny, alebo na nej.

Zdá sa vám, že Vaša záhrada je v rovine príliš fádna?  Odteraz už nemusíte mať tento pocit, lebo súčasná záhradná architektúra prináša veľmi zaujímavé riešenia, a to umelo vytvorené vyvýšeniny a zvlnenia. Takéto riešenie je vhodné zrealizovať v záhrade vybudovanej v japonskom štýle, ale nie je to striktne dané, žeby sme to nemohli využiť aj v inej záhrade ktorá využíva iné trendy a riešenia. Všetko je pomerne jednoduché. Stačí na vytipované miesto naviezť kvalitný substrát, vymodelovať vyvýšeninu a tú po nejakom čase osadiť alebo na nej položiť trávny koberec. No  a Vaša záhrada okamžite získava zaujímavejší vzhľad.   

alium-fern-steel-glassV novodobých záhradných trendoch môžeme využiť aj nezvyčajné dekorácie, ako napríklad hrdzavý kov, ktorý  má momentálne zelenú, no a táto téma sa preto objavuje na všetkých dôležitých svetových záhradníckych podujatiach. Veď načo budeme nosiť staré železo do zberu, keď môže byť tým, čo vašu záhradu odlíši od ostatných? Navyše sú rastliny, ktoré sa s hrdzavým železom veľmi dobre znášajú a kombinujú. Príležitosť začleniť sa do záhradného priestoru dostali už aj zrkadlá. Sú mimoriadne vhodné do menších mestských záhrad, pretože opticky zväčšujú záhradný priestor, pôsobia moderne, príťažlivo a veľmi netradične. Rastliny navyše prítomnosť zrkadiel veľmi obľubujú. A vôbec sa netreba obávať umiestniť v záhradnom priestore ani väčšiu zrkadlovú stenu. Do blízkosti záhradného zrkadla je vhodné vysadiť pestro kvitnúce letničky, či trvalky a takýto výsledok je skutočne veľkolepý.             

Elegantná strieborná resp. nerezové doplnky do záhrady - už niekoľko rokov sa pri navrhovaní hlavne v mestských záhradách  uplatňuje strieborná farba. Jednak vo forme niektorých stavebných prvkov (ploty, zábradlia, deliace steny, dekorácie), alebo aj prostredníctvom samotných rastlín. Veľmi efektné sú hlavne v modernej záhrade vybrané technické prvky v tejto farbe, samozrejme ich nesmie byť veľa, pretože by pôsobili veľmi rušivo. Keď použijeme tieto trendy s decentnosťou, môžeme dosiahnuť veľmi pekný výsledok.

carex-yellowČasto  používaným dizajnovým prvkom v záhradách je záhradný nábytok. Momentálne je veľmi obľúbené kombinovanie rôznych materiálov napríklad ratan, kov, sklo... vyhľadávaný je aj nábytok, predovšetkým z teakového dreva. Výber nábytku je dôležité prispôsobiť  štýlu, v akom je záhrada naprojektovaná resp. zrealizovaná.

Pri projektovaní nových trendov a dizajnov už prišlo aj na ovocné sady! Pribúdajú nielen nové kultivary a pestovateľské formy ovocných drevín, ale aj netradičné usporiadané výsadby. Napokon  aj naďalej zostáva tradičná výsadba ovocných drevín. Minimálne v tom, že intenzívne využívaným materiálom je drevo. Zmeny majú za úlohu minimalizovať zásahy človeka, ktorý sa stará o ovocný sad a pomáhajú mu šetriť jeho čas. V tomto prípade sú napríklad jednotlivé ovocné stromy automaticky zavlažované a priestor medzi nimi nevypĺňa tráva, ako to je najviac bežné a zároveň veľmi náročné na starostlivosť, ale medzi nimi je použitý spevnený piesok. Ten viac láka slnečné lúče a vďaka tomu ovocie dozrieva rýchlejšie. A ďalej sme vyhrali aj vojnu s burinou, ktorá tu nemá šancu vyrásť.

V závere je ešte potrebné spomenúť aj vodu, ktorá patrila k záhrade už odjakživa  a zrejme aj naďalej bude patriť. Prepožičiava jej vzácnu mikroklímu a obdarúva ju atraktívnymi vizuálnymi efektmi a v neposlednom rade sa výborne dopĺňa s mnohými rastlinami. Tak ako aj všetko ostatné v záhrade, aj vodné prvky podliehajú zaujímavým zmenám. V prvom rade získavajú dynamickejší a modernejší ráz a sú viac flexibilné. Voda sa s najväčšou obľubou kombinuje s prírodným kameňom, kovom či hrubostenným sklom. Najviac používaný trend v záhrade v prípade vody je voda v pohybe, ktorá vytvára jednu z najkrajších častí záhrad.

O nových  pribúdajúcich trendoch v záhradnej architektúre by sa dalo písať prinajmenšom na ďalších
x-tych stránkach.......viac však všetko spomenuté stojí na Vašej odvahe odraziť svet moderného dizajnu v naprojektovaní tej Vašej záhrady.......

Zdroj: Internet